آرکتایپ چیست ؟

آرکتایپ چیست ؟

آرکتایپ چیست ؟ مهمترین کار لازم در زندگی برای هر فردی شناخت خود است ، شناخت از خود باعث می شود که انسان در مسیر زندگی انتخاب های درست تر ، موفقیت بیشتر ، اعتماد به نفس بیشتر ، روابط سالم تر و بهتری را تجربه کند.

شخصیت شناسی آرکتایپی ( Archetype )

راه های شناخت خود متفاوت است و در روانشناسی نظریه های مختلف و گوناگونی برای این موضوع طرح شده است که هر کدام از آنها  دسته بندی های مختص خود را برای شخصیت شناسی انسان ارائه می‌دهند .

 کاربردی ترین نوع شخصیت شناسی ، نظریه شخصیت شناسی آرکتایپی یونگ است که توسط آقای کارل گوستاو یونگ Carl Gustav Jung ارائه شده است .

ریشه کلمه آرکتایپ ( Archetype )

آرکتایپ یا آرکی تایپ در حقیقت برگرفته از واژه یونانی آرکه تیپوس است. در یونانی به الگو یا مدلی  که چیزی را از روی آن بسازند آرکه تیپوس  گفته می شود.

پیشوند Arch به معنای ریشه دار بودن، اصیل بودن، کهن بودن  استفاده می شود. و کلمه Archetype به معنای باستان شناسی نیز استفاده می‌شود.

معادل فارسی کلمه آرکتایپ  ( Archetype )  ، کهن الگو می باشد و در واقع کهن الگوها همان آرکتایپ ها هستند.

تعریف آرکتایپ (Archetype) یا کهن الگو

آرکتایپ چیست ؟
آرکتایپ چیست ؟

تعریف آرکتایپ (Archetype) یا کهن الگو

آرکتایپ (Archetype) یا کهن الگو کاربردهای مختلفی در زمینه های هنری ، روانشناسی ، داستان نویسی ،  اسطوره ها  و علوم دارد. به طور مثال یک طراح عینک با استفاده از شخصیت شناسی آرکتایپ (Archetype) یا کهن الگوها عینک های مختلفی برای شخصیت های متفاوت طراحی می کند ، یا مدیر یک شرکت با توجه به شخصیت شناسی آرکتایپی متقاضیان استخدام ، برای سمت های مختلف با توجه به تیپ شخصیتی متقاضی اقدام به استخدام و به کار گیری مناسب آنها در پست های مختلف می کند.

نظریه شخصیت شناسی آرکتایپی  (Archetype) یا کهن الگو از کیست؟

 

پروفسور کارل گوستاو یونگ Carl Gustav Jung  روانپزشک و فیلسوف سوئیسی  در نظریات خود  ناخودآگاه انسان را به دو بخش ( ناخودآگاه فردی ) و ( ناخودآگاه جمعی ) تقسیم کرده است. و همچنین پس از آن نظریه شخصیت شناسی آرکتایپی  (Archetype) یا کهن الگوها را ارائه کرد.

به نظر او آرکتایپ ها الگوهایی هستند که از اجداد ما انسانها در طول تاریخ به صورت ناخودآگاه فردی یا جمعی به ما انتقال داده شده اند. او الگوهای تکراری و عمومی شخصیت ها و رویدادها در انسان ها را کشف کرد و متوجه شد که افسانه ها به صورت نمادین تجربیات مردم را به نسل های بعد انتقال میدهند.

به طور مثال : رستم و سهراب یک کهن الگویی است که در ناخودآگاه ما ایرانیان نقش بسته است.

از پروفسور کارل گوستاو یونگ Carl Gustav Jung   به عنوان پدر روانشناسی نوین یاد شده است.

خانم شینودا بولن شاگرد پرفوسور یونگ ، تیپ های شخصیتی آرکتایپی را به دو بخش مردانه و زنانه بر اساس اسطوره های یونانی تقسیم کرد.

آرکتایپ های مردانه

زئوس

آپولو

پوزیدون

هرمس

آرس

هادس

هفائستوس

دیونوسوس

آرکتایپ های زنانه

آتنا

آرتمیس

هستیا

هرا

دیمیتر

پرسفون

آفرودیت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Easysoftonic