خود شفقت ورزی چیست و چرا باید خود شفقت ورزی داشت

 

خود شفقت ورزی چیست ؟ در جواب این سوال باید گفت که واژه خود شفقت ورزی امروزه بیشتر از گذشته مورد توجه مردم قرار گرفته که این خود ناشی از بالا رفتن سطح آگاهی افراد جامعه است.

امروزه شبکه های اجتماعی و فضای مجازی به مقوله خود شفقت ورزی به نحو ویژه ای می پردازند.

و باعث می شوند که این مفهوم نه تنها مورد  پذیرش مردم قرار گیرد بلکه ، به واسطه آن چیزی که هستند عاشق خودشان شوند.

 

خود شفقت ورزی چیست و چرا باید خود شفقت ورزی داشت
خود شفقت ورزی چیست

 

خود شفقت ورزی چیست

 

بغل کردن خودتان و نوازش کردن جسمتان قطعا مهم است اما از درون عاشق خودتان بودن هم مهم ، و شاید هم مهم تر باشد.

خود شفقت ورزی درونی نسبت به وجود با ارزش خودمان بسیار جذاب تر و بهتر از خود شفقت ورزی به جسم و فیزیک بدنی مان است ، البته اشتباه برداشت نکنید منظور ما نداشتن خود شفقت ورزی به جسم و کم اهمیت بودن آن نیست.

با یک مثال منظورمان را می رسانیم :

شاید شما افرادی را دیده باشید که با ظاهر شیک و آراسته همراه با هزاران قلم آرایش وارد یک مهمانی می شوند و آنطوری که انتظار دارند ظاهرشان باعث جذب دیگران نمی شود ، اما در مقابل افرادی هستند که با ظاهر و آرایش ساده و معمولی عرف یک مهمانی از بدو ورود تا انتهای مهمانی در کانون توجه مهمانان قرار می گیرند!

دلیلش چیست؟ این سوال را قطعا شما حتی برای یکبار هم که شده از خودتان پرسیده اید.

این افراد دارای خود شفقت ورزی بالایی هستند که باعث شده خود را آنطوری که هستند بپذیرند و ارزش خود را به عوامل بیرونی گره نزنند. حال فردی که تمام جذابیتش را در ظاهر خود می بیند اگر لباس مناسب یا آرایش غلیظ به عنوان عوامل بیرونی را نداشته باشد چه حسی به او دست می دهد؟

نکته: جذابیت ظاهری یا درونی به تنهایی خوب نیست بلکه این دو در کنار هم مکمل همدیگر هستند.

خود شفقت ورزی عشق بیشتری نسبت به ظاهر نیاز دارد ، با خود شفقت ورزی به هسته اصلی آنچه چیزی که هستیم دست پیدا می کنیم.

 

تست آنلاین خود شفقت ورزی

 

تست آنلاین خود شفقت ورزی
تست آنلاین خود شفقت ورزی

 

تفاوت خود شفقت ورزی با عزت نفس

 

خود شفقت ورزی ظاهرا مترادف  عزت نفس  است ، اما از نظر روانشناسان خود شفقت ورزی جنبه عمل گرایانه تری نسبت به عزت نفس دارد.

 

سه مولفه خود شفقت ورزی

 

روانشناسی به نام کریستین نف ، را با سه مولفه تعریف می کند:

 

  • ذهن آگاهی
  • اشتراکات انسانی
  • مهربانی با خود

به واسطه خود شفقت ورزی با سه عامل فوق و عملی کردن آنها در زندگی روزمره ، زندگی برای ما بسیار ساده  و آسان خواهد شد. روانشناسان به این موضوع بسیار اعتقاد دارند.

 

 خود شفقت ورزی و تحقیقات علمی

 

یافته های جدید علمی می گوید که  خود شفقت ورزی مستقیما به سلامت روانشناختی مثبت مربوط می شود.

بررسی ها نشان داده است که خود شفقت ورزی در هنگام بروز بیماری های سخت ، سطح آرامش و بهبود روانشناختی بیمار را ارتقاء می دهد.

روانشناسان متوجه شده اند که نوجوانانی که با خود شفقت ورزی آشنا بوده و آن را تمرین کرده اند ، دارای اضطراب و استرس کمتری نسبت به دیگر دوستان خود که خود شفقت ورزی را آموزش ندیده اند دارا هستند. و همچنین اقدام به خودکشی و آسیب رساندن به خود در میان این دسته از نوجوانان کاهش چشمگیری داشته است.

 

خود شفقت ورزی و اعتیاد

 

خود شفقت ورزی و اعتیاد
خود شفقت ورزی و اعتیاد

 

طبق تحقیقات به عمل آمده به کاربردن خود شفقت ورزی  میزان سو مصرف مواد مخدر و احساساتی مانند شکست و ناکامی را در معتادین کاهش می دهد. با وجود تحقیقات زیادی که در مورد فوائد خود شفقت ورزی در زندگی ، نتیجه میگیریم که خود شفقت ورزی عاقلانه و منطقی است نه یک مسئله احساسی .

 

برای خود شفقت ورزی از کجا شروع کنم ؟

 

خیلی از ما نمیدانیم که برای قدم نهادن در این جاده باید از کجا شروع کنیم . در جواب باید گفت که خود شفقت ورزی یک مهارت و ویژگی قابل آموزش است و نتایج آن آنقدر خوب و مفید است که وقت گذاشتن و صرف انرژی برای یادگیری و تمرین آن  ارزشش را دارد تا مهارت آن را کسب کنیم.

 

چگونه خود شفقت ورزی داشته باشم ؟

 

ابزار زیر توصیه وبسایت آموزشی هلث . هاروارد برای پرورش و تقویت خود شفقت ورزی در جهت افزایش سلامت روانشناختی عمومی در بلند مدت است:

  1. مکاتبه با خود

داستانی ساده اما واقعی از زندگی خود بسازید یا اتفاقی مهم را به خاطر بیاورید مانند مسخره شدن در مدرسه را برای خود به صورت نامه بنویسید ، وقتی احساستان را نسبت به آن موضوع روی کاغذ می آورید ، همزمان یا بعد از اتمام نگارش ، آنها را  به عنوان گیرنده نامه بخوانید و از ذهنتان آزاد کنید.

  • تشویق خود

همانطور که با اعضای خانواده و یا دوستان هنگام اتفاق یا مشکلی ، دلسوزانه رفتار میکنیم ، همانطور با خودمان برخورد کنیم. مثلا هنگام گرفتن نمره توسط فرزند او را سرزنش نمیکنیم و تشویقش میکنیم دوباره و بیشتر تلاش کند ، همانطور هم در مشکلات یا خطاها خودمان را تشویق کنیم.

  • تمرین ذهن آگاهی  یا مایند فولنسMindfulness  

ذهن آگاهی یا مایند فولنس  Mindfulness  در کل سلامت روانشناختی را ارتقا می دهد. ذهن آگاهی ، کاهنده استرس و اضطراب است. وقت بگذارید و اجازه بدهید بدنتان خودش را از استرس رها کند. همزمان با این کار خود شفقت ورزی را تمرین کنید.

  • آرامش بدن

اینکه بدن شما به لحاظ فیزیکی احساس خوبی داشته باشد به تنهایی خود شفقت ورزی است. غذای سالم بخورید ، پیاده روی یا انجام ورزشهای کششی ، یوگا  مواردی هستند که می توانند به شما کمک کنند.

 

باید دانست که در این راه ( خود شفقت ورزی ) هدف کامل شدن نیست  و شفقت به خود هر چند کوچک ممکن است کم اهمیت جلوه کند ، اما نکته مهم این است که ما با انجام همین شفقت ورزی های کوچک به خود پایه های را بنیان میگذاریم برای عاشق شدن به خود و هر آنچه هستیم و می توانیم باشیم.

منبع : psychalive

تست آنلاین خود شفقت ورزی

اینستاگرام فاطمه بناکار

تست آنلاین روانشناسی

دیدگاه‌ خود را بنویسید